Racerkalenderen for sæson år 2023:


Sæson år 2023 - Hockenheim - Tyskland
Årets første løb i sæson år 2023 for ITG-Racingteam skulle køres på Hockenheim Ring – Tyskland.
Det var anden gang på Hockenheim Ring, for ITG-Racingteam og denne gang var vi velforberedt fra det øjeblik, vi satte vores hjul på denne historiske racerbane.
ITG-Racingteam ankom sent torsdag nat og fik pakket ud, så vi var klar til 30 minutters tidtagning, fredag morgen.
ITG-Raceren havde gennemgået en gearkasse renovering samt nyt svinghjul/koblingsplade igennem vinterpausen, så det var spændende om alt var skruet rigtig sammen til årets første løb.
ITG-Raceren satte sin bedste tid med tiden 02:09.033 som gav en startplacering som generelt nr. 12. og nr. 7 i klassen, så humøret var på højde med det perfekte vejr.
1. heat skulle køres fredag eftermiddag og ITG-Raceren havde en startplacering som nr, 12 og efter et godt og tæt ræs, kørte raceren over målstregen som nr. 10 generelt og nr. 5 i klassen med bedste tid: 2:09.867.
Lørdag morgen kl. 10.15 gik starten på heat nr. 2 og en start placering som nr. 10 sluttede med en generel placering som nr. 11 og nr. 5 i klassen – Der lugtede lidt af metal (podieplads) i teamet.
Lørdag aften startede 3. Heat, hvor ITG-Raceren startede som nr. 11 og efter et spændende, hårdt heat kørte raceren over målstregen som generel nr. 8 og generel nr. 4.
Det var lige ved og næsten denne gang på Hockenheim Ring og et meget tilfreds ITG-Racing team kunne sætte kursen hjem mod ITG-garage med minder om godt ræs, gode timer.
Tak for at følge os – støtte os, se vores livestream og holde drømmen om et lille Racingteam i live.
Se nedenstående billeder og Video
Sæson år 2023 - Sponsor Go-Kart
ITG-Racingteam – Sponsor go-kart.
Kære ITG Racingteam-medlemmer og sponsorer,
Vi beklager at meddele, at årets sponsor go-kart arrangement desværre blev aflyst på grund af udefrakommende omstændigheder. Vi havde set frem til at samles som et team, vise vores taknemmelighed over for jer sponsorer og nyde en dag med fart og fællesskab. Aflysningen skyldtes uheldige omstændigheder uden for vores kontrol. Vi sætter stor pris på jeres støtte og håber på jeres forståelse. Vi vil fortsætte med at opbygge vores samarbejde og finde alternative måder at vise vores taknemmelighed på. Vi vil holde jer opdateret om kommende arrangementer og initiativer. Tak for jeres forståelse og støtte.
Med venlig hilsen,
ITG-Racingteam
Sæson år 2023 - Træningsløb på Sjællandsringen
Årets første træning i sæson år 2023 for ITG-Racingteam.
ITG-Racingteam afholdt deres første trænings/testløb i 2023-sæsonen, som i år foregik på Sjællandsringen.
Dagen startede med høj sol, og efter det første træningsstint begyndte asfalten at blive varm. Holdet var spændt på at afprøve deres nye dæk, som de havde fået monteret til denne sæson.
Efter et par intense træningsheats blev det tid til en velfortjent frokostpause. Holdet samledes omkring grillen og grillede velsmagende hotdogs. Duften af røg og grillmad fyldte luften, og alle nød det uformelle samvær og den lækre mad.
Energien blev genopladet, og holdet vendte tilbage til banen med fornyet entusiasme. De fortsatte med at finpudse deres køreteknik og udnytte de nye dæks potentiale til fulde.
En stor tak til alle, der kiggede forbi, støttede op og fulgte med. Jeres tilstedeværelse betød meget for holdet. I kan se nedenstående billeder og video, som viser nogle af de fantastiske øjeblikke fra træningssessionen. Det illustrerer holdets dedikation, dygtighed og den ubeskrivelige spænding ved at være på banen.
Sæson år 2023 - ITG-Racingteam´s Porsche Run
ITG-Racingteam´s Porsche Run – Sæson år 2023 er afholdt og igen var det en skøn tur.
Fredag morgen d. 26-05-2023 mødtes vi alle sammen på Q8 tanken i Solrød, hvorefter turen gik til Gedser for færgeoverfart til Rostock.
Herefter gik turen mod et af Europas største vandland – Tropical Island i Tyskland, som er en gammel ombygget Zeppelin hangar og ikke bare stor, men kæmpe stor. Her badede og hyggede vi, indtil det var tid til at gå i seng.
Lørdag morgen blev morgenmaden indtaget og så var det tid til at bade igen, indtil klokken blev 12 hvor deltagernes Porsche blev startet op og satte kurs mod Berlin hvor vi tjekkede ind på et Hotel midt i byen.
Så gik turen gik til Classic Remise, som er et tysk koncept hvor folk med klassiske biler har mulighed for opmagasinerer og fremvise deres biler og det var himlen for alle bil elskere.
Søndag morgen blev morgenmad indtaget på hotellet, og turen gik til Prototype Museum i Hamburg, hvor vi havde bestilt en guidet tur rundvisning.
Vores guide Jeremy, viste os rundt på hele museet og forklarede alt det vi så og der var massere af Porsche – Det var en fantastiske oplevelse.
Mandag morgen gik turen mod Denmark igen og Porsche fik lov til at strække ben ude på den tyske autobahn, hvor der heldigvis stadigvæk er fri hastighed flere steder.
Det blev til cirka 1000 km. med masser af gode oplevelser.
Se nedenstående billeder.
Sæson år 2023 - Red Bull Ring - Østrig
ITG-Racingteam på Red Bull Ring – Østrig